Valul de căldură din Europa declanșează o urgență sanitară, avertizează OMS
Valul de căldură care a lovit mai multe țări europene timp de o săptămână nu mai este doar un fenomen meteorologic, ci „o urgență sanitară”, a avertizat agenția globală pentru sănătate a Națiunilor Unite (OMS), anunță ANSA.
„Regiunea noastră se confruntă cu cea mai rapidă încălzire din lume”, a comentat Hans Kluge, directorul regional al OMS pentru Europa, menționând că această creștere a temperaturilor în Europa de Vest „pune deja vieți în pericol” și „pune presiune asupra sistemelor de sănătate din întreaga regiune”.
Deși temperaturile ar putea ajunge la aproape 40°C în mai multe orașe europene, OMS avertizează că stresul termic poate agrava afecțiuni preexistente, cum ar fi bolile cardiovasculare, diabetul, astmul și tulburările mintale, și poate crește riscul de accidente și de transmitere a unor boli infecțioase.
„Insolația este o urgență medicală cu o rată ridicată a mortalității”, subliniază OMS, avertizând că mortalitatea legată de căldură în rândul persoanelor de peste 65 de ani a crescut cu aproximativ 85% între 2000-2004 și 2017-2021. „Numai în ultimii patru ani, căldura a cauzat peste 200.000 de decese în Regiunea Europeană a OMS, în timp ce mortalitatea legată de căldură a crescut cu 30% în ultimii douăzeci de ani”, a spus Kluge.
Pentru a alerta comunitățile la timp și a pregăti sistemele de sănătate înainte ca temperaturile să atingă vârful, OMS Europa a elaborat noi recomandări pentru planuri de acțiune în domeniul sănătății, oferind autorităților publice sfaturi pentru a asigura o protecție eficientă împotriva efectelor căldurii asupra sănătății.
Marea Britanie: În Regatul Unit, perturbările și măsurile de precauție se intensifică din cauza valului de căldură excepțional care afectează insula, precum și mai multe țări din Europa continentală. Podul Old Wye din Chepstow, un vechi pod rutier și pietonal care leagă Anglia de Țara Galilor, a fost închis ca măsură de precauție, în timp ce temperaturile din zonă au crescut la 32°C, mult peste mediile sezoniere.
Franța: Numărul deceselor prin înec a crescut la 40 din 18 iunie. Guvernul îi avertizează pe cei care se scufundă din cauza căldurii. Patruzeci de persoane s-au înecat în Franța din 18 iunie, potrivit premierului francez Sébastien Lecornu, într-o țară care tocmai a trecut prin cea mai fierbinte noapte din 1947, unde mulți au căutat refugiu în ape interzise pentru înot, cum ar fi lacuri, râuri și canale nesupravegheate.
Germania: Germania se îndreaptă spre temperaturi record vineri. Cu temperaturi de până la 40 de grade Celsius, Germania ar putea doborî vineri recordul său de căldură din iunie. Acest prag ar putea fi depășit, în special în vest și sud-vest, a declarat o purtătoare de cuvânt a Serviciului Meteorologic German (DWD) pentru Deutsche Presse-Agentur.
