Tragedie în Republica Moldova: Doi Polițiști Pierd viața după ce au fost loviți de o Mașină în timp ce acționau în misiune de Patrulare

hotfax.ro-favicon
2 Minute de lectură

Tragedie în Republica Moldova: Doi Polițiști Pierd viața după ce au fost loviți de o Mașină în timp ce acționau în misiune de Patrulare

Conform informațiilor furnizate de Poliția din Republica Moldova, cei doi polițiști de patrulare desfășurau activități pe traseul R 6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei, atunci când au fost implicați într-un tragic accident. Cei doi agenți au fost loviți violent de o mașină condusă de un bărbat, într-un incident care a șocat comunitatea locală.

Conform declarațiilor oficiale, ambii polițiști se aflau pe acostament în momentul impactului, în afara autospecialei de serviciu care staționa regulamentar, cu semnalele luminoase activate. În urma coliziunii, cei doi au suferit răni grave și au fost transportați de urgență la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate.

În ciuda eforturilor depuse de personalul medical, autoritățile au confirmat ulterior decesul celor doi agenți de poliție. Chiriac Mihail, în vârstă de 29 de ani, și Dragan Nicolae, în vârstă de 25 de ani, au pierit din cauza leziunilor grave suferite în urma impactului cu un Volkswagen, în timp ce se aflau pe acostament lângă autospeciala de serviciu, conform precizărilor oficiale emise de Poliția Moldovei.

Investigațiile în legătură cu acest tragic incident sunt în desfășurare, iar autoritățile fac apel la colaborarea cetățenilor pentru a aduce lumină în acest caz și a stabili cu exactitate circumstanțele care au condus la pierderea celor doi polițiști dedicați datoriei lor.

Acest eveniment tragic reprezintă o lovitură dureroasă pentru comunitatea polițistilor din Republica Moldova și subliniază riscurile la care aceștia sunt expuși în îndeplinirea responsabilităților lor zilnice de protejare a cetățenilor și menținere a ordinii publice.

Share This Article
Niciun comentariu