Tragedia de la internatul Utumishi din Kenya: Nouă eleve acuzate de uciderea a 16 colege într-un incendiu devastator

hotfax.ro-favicon
1 Minute de lectură

Tragedia de la internatul Utumishi din Kenya

Autoritățile judiciare din Kenya au anunțat marți că nouă eleve vor fi judecate pentru 16 capete de acuzare de omor, în legătură cu incendiul izbucnit în mai la internatul Utumishi, conform AFP.

Incendiul a avut loc la un internat care găzduia eleve cu vârste cuprinse între 15 și 18 ani, soldându-se cu pierderea a 16 vieți și rănirea altor 132 de adolescente. Elevele inculpate se află în arest încă din 29 mai, fiind inițial acuzate de incendiere, însă acuzațiile au fost extinse în urma unor noi probe aduse la dosar.

Kenya se confruntă de ani de zile cu incendii frecvente în căminele școlare. Conform datelor din anchetă, Crucea Roșie din Kenya a înregistrat 47 de incendii în internatele școlare doar în anul 2026. Experții consideră că fenomenul este alimentat de frustrările acumulate în cadrul unui sistem educațional subfinanțat și extrem de solicitant pentru elevi.

În trecut, Kenya a mai fost martora unor tragedii similare. Cel mai grav incendiu școlar din istoria recentă a țării a avut loc în 2001, când 67 de elevi au pierit într-un internat din Machakos.

Share This Article
Niciun comentariu