România reacționează la închiderea Consulatului de la Sankt Petersburg de către Rusia

hotfax.ro-favicon
2 Minute de lectură

România reacționează la închiderea Consulatului de la Sankt Petersburg de către Rusia

În urma deciziei Rusiei de a închide Consulatul General al României la Sankt Petersburg, tensionările diplomatice dintre cele două țări par să atingă un nou nivel. Ministerul Afacerilor Externe a anunțat că ambasadorul României în Federația Rusă a fost convocat la Ministerul rus de Externe, unde partea rusă a notificat închiderea consulatului românesc.

Decizia Moscovei vine ca un gest de reciprocitate diplomatică, după ce România a luat măsuri similare în urma incidentului cu drona căzută în zona Galați, soldat cu rănirea a doi cetățeni români. Președintele Nicușor Dan a subliniat că România a închis consulatul rus de la Constanța și a expulzat consulul ca reacție la incidentul de la Galați.

“Evident că, în mod diplomatic, această reciprocitate a măsurilor se întâmplă întotdeauna. Nu există o altă justificare a Rusiei pentru această decizie”, a declarat șeful statului, adăugând că “nu va exista din partea României un răspuns” la închiderea consulatului românesc.

Pe 29 mai, președintele Nicușor Dan anunțase deja că România l-a declarat persona non grata pe consulul general al Rusiei la Constanța și a decis închiderea consulatului rus din oraș, ca urmare a incidentului din Galați. Tensiunile dintre cele două țări par să fie tot mai evidente, iar evoluția situației va fi cu siguranță urmărită cu atenție de comunitatea internațională.

Share This Article
Niciun comentariu