Presiuni și telefoane de la “palate”
George Simion a dezvăluit că înainte de votul de învestire a Guvernului Adrian Veștea a fost contactat de mai multe persoane care pretindeau că au legături cu cercurile de putere ale statului român.
“Pe tot parcursul zilei de luni, până am ieșit în conferința de presă, am primit zeci de telefoane din partea unor oameni care pretindeau că sunt conectați la sferele de putere, la palatele Cotroceni, Victoriei și așa mai departe, în care mi se spunea Nicușor vrea ca voi să votați acest guvern”, a declarat George Simion la Marius Tucă Show, găzduit de Gândul.
Simion a menționat că acești oameni sugerau că AUR ar putea fi inclus în “arhitectura puterii de stat”, însă fără a face parte din guvernare sau din sistemul de putere propriu-zis.
Intervenția Administrației Prezidențiale
În dimineața zilei votului, liderul AUR a fost contactat și de un consilier prezidențial, dar acesta nu i-ar fi confirmat susținerea președintelui Nicușor Dan pentru includerea AUR în guvernare.
George Simion a condiționat susținerea față de propunerea lui Adrian Veștea de o discuție cu acesta și de clarificări din partea președintelui Dan cu privire la poziția față de AUR. Cu toate acestea, la ședința de învestire a Guvernului, Simion a părăsit sala alături de parlamentarii AUR, declarând că nu va forța niciun coleg să voteze și că ei părăsesc sala în semn de protest.
Guvernul Veștea nu a primit votul de învestire, fiind exprimate 212 voturi, cu 189 “pentru” și 23 “împotrivă”, sub numărul necesar de 233 de voturi favorabile.
Emisiunea completă poate fi urmărită aici.
