Președintele Nicușor Dan detaliază întâlnirea de la Bruxelles alături de politicienii români
Duminică, televiziunea Digi24 a difuzat o fotografie controversată de la Bruxelles, în care președintele Nicușor Dan apărea alături de mai mulți politicieni români. Printre cei prezenți în imagine se regăseau europarlamentarul PNL Rareș Bogdan, europarlamentarul PSD Victor Negrescu, fostul premier desemnat Eugen Tomac și directorul SPP, Lucian Pahonțu.
În urma apariției acestei imagini, șeful statului a dorit să ofere clarificări, menționând că fotografia a fost realizată în timpul unei deplasări la Bruxelles și a fost scoasă din context, fiind legată de o pauză de masă. Nicușor Dan a explicat: „Am fost să mănânc. Am fost la o întâlnire cu Manfred Weber, în jur de prânz. La această întâlnire au fost și Rareș Bogdan, care era europarlamentar și liderul grupului, dacă nu mă înșel, nu știu dacă al PNL sau al tuturor europarlamentarilor români din PPE, deci era logic să fie acolo”.
În ceea ce privește prezența lui Lucian Pahonțu în fotografie, președintele a subliniat faptul că acesta și întreaga echipă de securitate au fost alături de el conform legii de protecție a demnitarilor sau a președintelui. Nicușor Dan a adăugat: „Și când am ieșit de acolo, am întrebat dacă mâncăm aici sau ne întoarcem la hotel”.
Astfel, președintele României a oferit explicații referitoare la contextul în care a fost realizată fotografia și la motivele prezenței politicienilor români în acea locație din Bruxelles, subliniind importanța transparenței și comunicării corecte în mediul public.
