Palatul Victoria strălucește în culorile României și SUA
În această seară, Palatul Victoria este iluminat în culorile drapelelor României și Statelor Unite ale Americii, într-un gest simbolic ce marchează relația strategică și de prietenie dintre cele două state.
Potrivit unei postări publicate de Guvernul României, instituția se alătură campaniei „Freedom 250”, o inițiativă ce reunește o serie de evenimente dedicate împlinirii a 250 de ani de la semnarea Declarației de Independență a Statelor Unite ale Americii.
Executivul transmite un mesaj de felicitare către Statele Unite, subliniind importanța Parteneriatului Strategic dintre România și SUA. „Guvernul se alătură campaniei „Freedom 250”, care include mai multe evenimente menite să marcheze un sfert de mileniu de la semnarea Declarației de Independență a Statelor Unite ale Americii. La mulți ani Statelor Unite ale Americii! La mulți ani prieteniei dintre România și SUA!” este mesajul transmis de Guvernul României.
