George Simion: AUR Propune un Premier în Cadrul Consultărilor cu Nicușor Dan
În urma consultărilor, George Simion a declarat că este încântat de schimbarea abordării lui Nicușor Dan, care este acum mult mai rapid și mai la obiect. Simion a subliniat că ‘nu se poate face nimic fără AUR’ și a adăugat că ‘țara trece printr-o perioadă dificilă’.
‘România a fost adusă în această situație de guverne iresponsabile și de lideri slabi pe care i-am avut. AUR, așa cum face întotdeauna în aceste momente de criză, s-a apropiat de Nicușor Dan cu un program propus pentru depășirea crizei și o propunere pentru un premier AUR – respectând, desigur, voința poporului român’, a declarat Simion.
‘Cred că am fost singurii care au respectat voința poporului român exprimată în alegerile din 1 decembrie 2024. Suntem a doua cea mai mare formațiune politică a țării; după acele alegeri, PSD a fost partidul care a primit cele mai multe voturi. Ne-am conturat obiectivele politice în ultima lună’, a adăugat Simion.
Liderul AUR afirmă că ‘a fost o lună pierdută pentru că nu am fost ascultați’. ‘Am avut dreptate în tot ce am spus. Cine este de vină pentru această lună pierdută? Președintele. Președintele a ales cu încăpățânare să încalce voința democratică și Constituția și să facă numiri care nu reflectă voința poporului sau votul, ci voința sa personală. S-a dovedit – și AUR a demonstrat acest lucru în Parlament – că voința personală a lui Nicușor Dan nu poate anula voința poporului’, a adăugat George Simion.
