Generalul Donahue, comandant al trupelor americane din Europa și Africa, demisionează anticipat
Conform informațiilor furnizate de Armata SUA, generalul Donahue, care conduce US Army Europe and Africa începând din toamna anului 2024 și ocupă și funcția de comandant terestru al NATO, va părăsi funcția la 2 iulie, după numai 18 luni de mandat, conform TVPWorld.
Decizia sa vine într-un moment în care administrația președintelui Donald Trump continuă un amplu proces de reorganizare a prezenței militare americane în Europa. Surse din cadrul Pentagonului indică faptul că se ia în calcul și posibilitatea retrogradării comenzii pentru Europa și Africa de la gradul de general cu patru stele la unul cu trei stele, mai puțin prestigios.
Generalul Donahue este unul dintre cei mai importanți ofițeri care au părăsit sistemul de la preluarea mandatului de către Hegseth, fost prezentator la Fox News, care a inițiat o reformă controversată a rangurilor superioare ale armatei. Aproape douăzeci și patru de lideri militari de top s-au pensionat, au fost demiși sau au plecat anticipat din funcții în această perioadă.
Ofițer de carieră provenit din forțele speciale, Donahue a jucat un rol esențial în adaptarea strategiei Armatei SUA, folosind lecțiile învățate din războiul din Ucraina împotriva Rusiei. El era considerat unul dintre cei mai experimentați și respectați comandanți ai forțelor terestre americane.
De asemenea, generalul Donahue a fost ultimul soldat american care a părăsit Afganistanul în august 2021, în timpul retragerii trupelor SUA. Această operațiune a fost criticată în mod repetat de Trump și Hegseth și este subiectul unei noi analize în cadrul Pentagonului.
