Epoca politică se încheie: Kelemen Hunor felicită George Simion pentru victorie cu șah și mat

hotfax.ro-favicon
2 Minute de lectură

Epoca politică se încheie: Kelemen Hunor felicită George Simion pentru victorie cu șah și mat

Astăzi marchează sfârșitul unei perioade semnificative din istoria recentă a României, începută acum 36 de ani, imediat după Revoluția din Decembrie. O etapă crucială pentru țara noastră se încheie, urmând să înceapă una cu orizonturi încă neclare. Semnalul de sfârșit de eră a fost tras în Decembrie 2024, odată cu anularea alegerilor prezidențiale, un eveniment încă lipsit de o explicație oficială, așteptată cu interes de către societatea românească.

Kelemen Hunor a subliniat că asistăm în zilele noastre la ‘cea mai complexă bătălie politică pentru putere’ din România. Lupta nu este pentru oameni sau comunități, ci pentru putere în sine. În contextul unei țări mici, fără o putere economică și militară semnificativă, aflată la marginea marilor puteri globale, supraviețuirea se bazează pe respectarea principiilor, a valorilor și pe căutarea aliaților potriviți.

În discursul său, Kelemen Hunor a menționat că guvernul condus de domnul Veștea, sprijinit de AUR, ar putea trece prin Parlament. Desigur, la prima vedere, alianța dintre cele două partide care au obținut cele mai multe mandate în decembrie 2024 pare un pas democratic firesc.

În ciuda acestor aspecte, Kelemen Hunor a subliniat că în Parlament există un singur câștigător: „Există un singur om care astăzi a câștigat. Nu este în sală, dar talentul trebuie recunoscut. Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat”, a declarat liderul UDMR. De asemenea, el a precizat că formațiunea pe care o reprezintă nu va participa la votul respectiv: „În momentul votului, vom părăsi sala”.

Share This Article
Niciun comentariu