Discuții strategice despre investiții: Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, și oficialii americani explorează atragerea de capital în economia României

hotfax.ro-favicon
2 Minute de lectură

Discuții strategice despre investiții: Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, și oficialii americani explorează atragerea de capital în economia României

Ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare, a avut o întâlnire deosebit de importantă la Ministerul Finanțelor cu Darryl Nirenberg, ambasadorul SUA la București, și Conor Coleman, Directorul de Investiții al DFC – Corporația Financiară pentru Dezvoltare Internațională a SUA. Discuțiile au avut loc în contextul dialogului continuu din ultimul an cu partenerii din Washington, având ca temă centrală consolidarea parteneriatului strategic dintre România și Statele Unite.

DFC este instituția prin care guvernul american sprijină investițiile private în proiecte strategice din afara Statelor Unite, concentrându-se pe sectoare precum infrastructura, energia și tehnologia.

Agenda discuțiilor a inclus subiecte precum infrastructura strategică, energie, tehnologie, rolul Băncii de Investiții și Dezvoltare, precum și modalități de atragere a unui volum mai mare de capital american în economia românească.

„Parteneriatul economic cu SUA reprezintă un pilon strategic și un catalizator real pentru investiții în sectoarele cheie ale economiei. Pentru a transforma aceste discuții în rezultate concrete, România trebuie să rămână un partener serios și credibil”, a subliniat ministrul Nazare.

Alexandru Nazare a fost propus pentru funcția de ministru al Finanțelor după demiterea Guvernului Bolojan prin moțiune de cenzură la începutul lunii mai. Premierul desemnat, Adrian Veștea, a primit aviz favorabil pentru nominalizarea lui Nazare în cadrul audierilor de luni, cu 22 de voturi „pentru”, 16 voturi „împotrivă”, 2 abțineri și 2 voturi „prezent, nu votez”.

Share This Article
Niciun comentariu