Administrația Bazinală de Apă Olt investighează acuzațiile de exploatare ilegală
Administrația Bazinală de Apă Olt a reacționat prompt după apariția acuzațiilor referitoare la presupusa exploatare ilegală a agregatelor minerale la Piatra-Olt. Instituția a anunțat că s-a autosesizat și a demarat verificări în teren pentru a clarifica situația.
În urma sesizărilor făcute de primarul municipiului Slatina, conducerea ABA Olt a dispus un control amănunțit. În cadrul verificărilor efectuate, s-a constatat că, contrar afirmațiilor publice, nu se desfășurau activități de exploatare, sortare sau spălare a agregatelor minerale în zona Piatra-Olt, conform precizărilor oficiale.
Verificări riguroase și concluzii clare
Conform raportului emis de ABA Olt, la momentul controalelor, firma Mineralport desfășura lucrări de exploatare a agregatelor minerale în orașul Balș, însă în conformitate cu reglementările legale în vigoare. Instituția a subliniat că activitatea societății se desfășura într-un perimetru autorizat din punct de vedere al gospodăririi apelor.
De asemenea, Administrația Bazinală de Apă Olt a confirmat că societatea Mineralport nu se află sub nicio suspendare totală sau parțială a activității ca urmare a unor măsuri impuse de instituție. În plus, au fost efectuate mai multe controale în perioada 2025–2026, iar rezultatele acestora au demonstrat conformitatea activității desfășurate de companie cu cerințele legale.
Transparență și responsabilitate
Verificările amănunțite au fost demarate în contextul în care primarul Slatinei, Mario De Mezzo, a ridicat suspiciuni cu privire la activitatea firmei Mineralport. Cu toate acestea, concluziile ABA Olt au infirmat acuzațiile de exploatare ilegală a agregatelor minerale, demonstrând că operațiunile desfășurate respectă legislația în vigoare.
