România reacționează la închiderea Consulatului de la Sankt Petersburg de către Rusia
În urma deciziei Rusiei de a închide Consulatul General al României la Sankt Petersburg, tensionările diplomatice dintre cele două țări par să atingă un nou nivel. Ministerul Afacerilor Externe a anunțat că ambasadorul României în Federația Rusă a fost convocat la Ministerul rus de Externe, unde partea rusă a notificat închiderea consulatului românesc.
Decizia Moscovei vine ca un gest de reciprocitate diplomatică, după ce România a luat măsuri similare în urma incidentului cu drona căzută în zona Galați, soldat cu rănirea a doi cetățeni români. Președintele Nicușor Dan a subliniat că România a închis consulatul rus de la Constanța și a expulzat consulul ca reacție la incidentul de la Galați.
“Evident că, în mod diplomatic, această reciprocitate a măsurilor se întâmplă întotdeauna. Nu există o altă justificare a Rusiei pentru această decizie”, a declarat șeful statului, adăugând că “nu va exista din partea României un răspuns” la închiderea consulatului românesc.
Pe 29 mai, președintele Nicușor Dan anunțase deja că România l-a declarat persona non grata pe consulul general al Rusiei la Constanța și a decis închiderea consulatului rus din oraș, ca urmare a incidentului din Galați. Tensiunile dintre cele două țări par să fie tot mai evidente, iar evoluția situației va fi cu siguranță urmărită cu atenție de comunitatea internațională.
