România va găzdui viitorul Summit al Flancului Estic: Nicușor Dan anunță o nouă etapă în consolidarea securității europene

hotfax.ro-favicon
1 Minute de lectură

România va fi gazda Summitului Flancului Estic

Astăzi, la Summitul Flancului Estic, Nicușor Dan a făcut anunțul așteptat cu privire la viitoarea reuniune a liderilor din cadrul acestui format strategic, sub umbrela «Helsinki».

Președintele a subliniat importanța acestui eveniment, evidențiind rolul activ pe care România îl joacă în consolidarea Flancului Estic la nivelul Uniunii Europene și al NATO.

Securitatea și apărarea Flancului Estic, de la Arctica și Marea Baltică până la Marea Neagră, necesită o coordonare strânsă între statele implicate. Nicușor Dan a accentuat importanța complementarității dintre UE și NATO, conform conceptului NATO 3.0, pentru menținerea unei relații transatlantice puternice și consolidarea Uniunii Europene în domeniile militar și al apărării.

În contextul agresivității manifestate de Rusia, președintele a atras atenția că consolidarea Flancului Estic reprezintă singura soluție eficientă pentru descurajarea unor posibile acțiuni nesăbuite din partea Moscovei în regiunea noastră.

Nicușor Dan a mulțumit premierului polonez Donald Tusk pentru organizarea reuniunii actuale și a anticipat cu entuziasm următoarea întâlnire de la București, unde se va desfășura viitorul Summit al Flancului Estic.

Share This Article
Niciun comentariu