Tragerea la sorți pentru Liga Campionilor la handbal: CSM București, Gloria Bistrița și Dinamo București își cunosc adversarele

hotfax.ro-favicon
4 Minute de lectură

Tragerea la sorți pentru Liga Campionilor la handbal: CSM București, Gloria Bistrița și Dinamo București își cunosc adversarele

România se pregătește pentru o nouă ediție a Ligii Campionilor la handbal, cu trei echipe reprezentante: CSM București și Gloria Bistrița la feminin, respectiv Dinamo București la masculin. Competiția feminină va avea 16 echipe repartizate în două grupe, iar Gloria Bistrița se află în urna a doua la tragerea la sorți, alături de echipe precum Odense Håndbold și FTC-Toyota Kovács.

CSM București, campioana României la feminin, evită echipe puternice în faza grupelor, fiind în urna valorică întâi, alături de Team Esbjerg și Györ Audi ETO KC. Metz Handball, deținătoarea trofeului, va fi și ea o prezență de temut în competiția din acest sezon.

În competiția masculină, Dinamo București se află în urna a treia, alături de echipe precum HC Zagreb și FC Porto. Regula protecției de țară impusă de EHF va asigura că echipele din aceeași națiune vor fi distribuite în mod echitabil în cadrul competiției.

Tragerea la sorți pentru Liga Campionilor la handbal va fi transmisă în direct pe canalul oficial de YouTube al EHF, iar fanii vor putea urmări anunțarea adversarilor echipelor românești într-un nou sezon plin de provocări și emoții.

Competiția feminină va păstra formatul din ultimele sezoane, cu 16 echipe repartizate în două grupe de câte opt formații. La tragerea la sorți, campioana României, Gloria Bistrița, se află în urna a doua, împreună cu Odense Håndbold, Brest Bretagne Handball și FTC-Toyota Kovács. Gloria Bistrița s-a oprit în sferturile de finală în sezonul trecut, fiind eliminată de Brest.

Vampioana României CSM București a fost repartizată în prima urnă valorică, alături de Team Esbjerg, Metz Handball și Györ Audi ETO KC, ceea ce înseamnă că va evita aceste adversare în faza grupelor. CSM București a obținut medaliile de bronz în sezonul trecut. Metz este deținătoarea trofeului, obținut după o finală câștigată cu Györ. În urna a treia se regăsesc HC Podravka, Borussia Dortmund, Storhamar și RK Krim.

Urna a patra este formată din Nykøbing Falster, HSG Blomberg-Lippe, Budućnost și Sola Handballklubb. Nou format în competiția masculină În competiția masculină din Liga Campionilor, sezonul 2026/2027 aduce un nou format, cu 24 de echipe împărțite în șase grupe de câte patru formații. Campioana României, Dinamo București, a fost repartizată în urna a treia, alături de HC Zagreb, GOG, Kolstad, Orlen Wisla Plock și FC Porto.

Din prima urnă fac parte Aalborg Håndbold, Barça, HBC Nantes, SC Magdeburg, One Veszprém HC și Sporting CP. Urna a doua reunește echipele Paris Saint-Germain, Füchse Berlin, Montpellier Handball, MT Melsungen, OTP Pick Szeged și Industria Kielce. Din urna a patra vor fi extrase SAH Aarhus, HC Vardar 1961, RK Celje, Partizan Belgrad, HC Kriens-Luzern și IFK Kristianstad.

Dinamo s-a oprit în faza grupelor în sezonul trecut, în vreme ce Barça a obținut trofeul competiției. EHF a precizat că se aplică regula protecției de țară, astfel încât două echipe din aceeași națiune nu pot fi repartizate în aceeași grupă. În competiția masculină, formațiile provenite din aceeași țară vor fi distribuite obligatoriu în jumătăți diferite ale tabloului.

Tragerea la sorți va fi transmisă în direct pe canalul oficial de YouTube al EHF. În cadrul ceremoniei vor fi anunțați și câștigătorii premiilor EHF pentru cei mai valoroși jucători și cei mai buni tineri ai sezonului. Tragerea la sorți pentru competiția feminină va avea loc prima.

Share This Article
Niciun comentariu