Președintele Elveției, Guy Parmelin, în vizită în SUA pentru a negocia tarifele comerciale

hotfax.ro-favicon
2 Minute de lectură

Președintele Elveției, Guy Parmelin, în vizită în SUA pentru a negocia tarifele comerciale

Președintele Elveției, Guy Parmelin, care deține și funcția de ministru al economiei, va efectua o vizită în America de Nord în perioada 29 iunie – 9 iulie, în contextul relațiilor comerciale tensionate dintre Elveția și Statele Unite. Vizita are loc după ce Elveția a fost supusă unor tarife comerciale ridicate impuse de administrația președintelui Donald Trump, devenind țara europeană cu cel mai mare nivel de taxe vamale din partea SUA.

Agenda lui Parmelin include întâlniri și discuții în SUA, Canada și Mexic, cu accent pe negocierea tarifelor comerciale dintre SUA și Elveția. Anul trecut, administrația Trump a impus o taxă vamală de 39% pentru produsele elvețiene, iar în urma unui acord preliminar încheiat în noiembrie, tarifele au fost reduse la 15%, nivel similar celui aplicat Uniunii Europene.

Elveția dorește să transforme acest acord preliminar într-unul formal și stabil, considerând că este crucial pentru predictibilitatea relațiilor comerciale și protejarea exporturilor elvețiene, în special în sectoarele industrial și farmaceutic.

Pe lângă discuțiile oficiale, Guy Parmelin va participa la meciul Elveției din cadrul Cupei Mondiale de fotbal, programat la Vancouver pe 2 iulie. Vizita se va încheia în Mexic, unde vor avea loc discuții cu președinta Claudia Sheinbaum și membri ai guvernului mexican, având ca obiectiv actualizarea acordului de liber schimb dintre EFTA și Mexic, în vigoare de aproximativ 25 de ani.

Elveția, cea mai mare economie din cadrul EFTA (împreună cu Norvegia, Islanda și Liechtenstein), își propune să consolideze relațiile comerciale cu partenerii din America de Nord și să asigure un cadru predictibil pentru exporturile sale pe piața americană.

Share This Article
Niciun comentariu