Decizie fermă: Imnul și steagul Rusiei interzise la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj-Napoca
În perioada 26-28 iunie, BT Arena din Cluj-Napoca va găzdui Rhythmic Gymnastics World Challenge Cup, eveniment la care sunt așteptați și sportivi ruși. Primarul Emil Boc a declarat că, deși la momentul aprobării competiției se știa că sportivii ruși nu pot folosi imnul și steagul în competițiile oficiale de gimnastică ritmică, recent, regulile Federației Mondiale de Gimnastică Ritmică au fost modificate pentru a permite acest lucru.
Emil Boc a subliniat că, în ciuda schimbării regulilor, imnul și steagul Rusiei nu vor fi prezente la evenimentul desfășurat în Cluj-Napoca. El a argumentat că nu este vorba de o măsură împotriva sportivilor, ci de evitarea folosirii simbolurilor politice ale unui stat considerat agresor într-o țară din Uniunea Europeană.
Primarul a solicitat Federației Mondiale de Gimnastică să respecte regulile inițiale și a aprobat organizarea competiției la Cluj cu condiția ca simbolurile politice să nu fie utilizate de către sportivii ruși. Emil Boc a cerut și clarificări din partea Federației Române de Gimnastică și a autorităților române înainte de startul competiției, pentru a evita eventuale probleme sau dispute pe durata desfășurării Cupei Mondiale.
Astfel, la Cluj-Napoca, competiția de gimnastică ritmică va fi marcată de respectarea deciziei de a interzice imnul și steagul Rusiei, în conformitate cu poziția fermă exprimată de autoritățile locale și naționale.
