România triumfă zdrobitor împotriva Canadei în debutul Campionatului Mondial U20 de handbal feminin

hotfax.ro-favicon
2 Minute de lectură

România triumfă zdrobitor împotriva Canadei în debutul Campionatului Mondial U20 de handbal feminin

Echipa națională de handbal feminin U20 a României a dat lovitura în primul meci al Campionatului Mondial, învingând categoric Canada într-un mod spectaculos. Tricolorele au dominat partida de la început până la sfârșit, intrând la pauză cu un avantaj covârșitor de 22-8.

În repriza a doua, echipa românească și-a consolidat superioritatea, mărind ecartul la 25 de goluri. România s-a remarcat prin eficiența sa remarcabilă la finalizare, înregistrând un procent impresionant de 73%, în timp ce Canada a avut o rată de doar 31%.

Printre jucătoarele de excepție ale României s-au numărat Enryka-Valentina Bodijar, cu 7 goluri marcate din 8 aruncări, Maria-Alexandra Voicu, autoare a 6 reușite din 9 încercări, și Daria-Florentina Mihăilă, care s-a remarcat cu 6 goluri din 7 încercări.

Alte contribuții importante la victoria echipei au venit de la Gabriela-Maria Tulea (4 goluri), Ana-Martina Stan (3), Alexia-Maria Niță (3), Bianca-Maria Vintilă (2), Sara-Ana-Maria Trușcă (2), Ioana-Codruța Hrenaru (2) și Daria-Iuliana Uțan (1).

Următorul meci al României este programat joi împotriva Braziliei, iar sâmbătă echipa noastră va înfrunta Germania în ultimul meci al grupei. Cele două echipe clasate pe primele două locuri vor avansa în faza următoare a competiției.

Share This Article
Niciun comentariu