Vaticanul se îndreaptă către independență energetică: Planul de a produce energie electrică pe un teren de zece ori mai mare decât statul papal

hotfax.ro-favicon
2 Minute de lectură

Vaticanul se îndreaptă către independență energetică

Planul îndrăzneț al Vaticanului de a produce propriul curent electric pe un teren de zece ori mai mare decât suprafața sa a fost dezvăluit recent. Proiectul uriaș implică realizarea unui parc agrivoltaic la Santa Maria di Galeria, situat la aproximativ 40 de kilometri nord-vest de centrul Romei.

Inițiativa a fost lansată de Papa Francisc, care a cerut dezvoltarea proiectului în 2024, inspirat de preocupările sale privind protecția mediului și tranziția energetică. În urma semnării unui acord cu Italia, Vaticanul are acum calea deschisă pentru construirea instalației și conectarea acesteia la rețeaua electrică italiană.

Sistemul agrivoltaic, diferit de parcurile fotovoltaice clasice, permite utilizarea simultană a terenului pentru producția de energie și pentru activități agricole. Această abordare inovatoare este tot mai populară în Europa, deoarece reduce conflictul dintre producția de energie regenerabilă și utilizarea agricolă a terenurilor.

Recent, Papa Leon al XIV-lea a înființat Fundația „Fratello Sole” pentru a coordona implementarea proiectului. De asemenea, s-a semnat un acord cu compania Acea, care va contribui la proiectarea și realizarea instalației viitoare.

Obiectivul final al proiectului este ca energia produsă de parc să asigure necesarul energetic al întregului stat papal, inclusiv instalațiile Radio Vatican. Dacă proiectul va fi finalizat conform estimărilor, Vaticanul ar putea deveni unul dintre cele mai mici state din lume care își asigură integral consumul de electricitate din surse proprii regenerabile.

Share This Article
Niciun comentariu