Decizie controversată: SUA oprește finanțarea împotriva HIV/SIDA în Africa de Sud
Statele Unite ale Americii au hotărât să retragă fondurile destinate combaterii virusului HIV și a bolii SIDA din Africa de Sud, prin intermediul programului PEPFAR, care a susținut anual cu aproximativ 400 de milioane de dolari lupta împotriva acestei maladii.
Măsura vine pe fondul deteriorării relațiilor dintre Washington și Pretoria, iar consecințele ar putea fi dramatice, conform avertizării directoarei agenției ONU pentru HIV, Winnie Byanyima. Africa de Sud se confruntă cu cel mai ridicat număr de pacienți seropozitivi din lume, unde trăiesc peste 8 milioane de persoane infectate cu acest virus, conform Euronews.
În cadrul unei declarații înaintea unei reuniuni ONU, Byanyima a implorat: „Vă rugăm să nu retrageți fondurile, pentru că astfel luați vieți”. Pierderea acestei finanțări riscă să anuleze ani de progrese în prevenirea noilor infecții și în sprijinirea comunităților vulnerabile.
Potrivit agenției ONU de combatere a HIV/SIDA, programul PEPFAR a asigurat aproximativ 17% din finanțarea totală a Africii de Sud. Retragerea acestei finanțări esențiale ar însemna privarea celor mai vulnerabili oameni de sprijinul vital care le salvează viețile.
Departamentul de Stat al SUA a anunțat că stoparea finanțării face parte dintr-o „reducere treptată” și este legată de ceea ce ei consideră a fi „eșecul Africii de Sud de a înregistra progrese demonstrabile în ceea ce privește cerințele politice impuse de administrație”.
Ministerul Sănătății din Africa de Sud a declarat că nu a fost informat oficial cu privire la decizia de retragere a finanțării, dar a menționat că lucrează la un plan de autonomie de ceva timp. Guvernul african afirmă că este pregătit să-și asume o responsabilitate mai mare în finanțarea măsurilor de combatere a HIV, însă experții avertizează că va fi dificil să compenseze pierderea fondurilor destinate prevenirii acestei boli devastatoare.
