Iranul și Omanul discută introducerea taxelor pentru servicii maritime în Strâmtoarea Ormuz
Iranul și Omanul au emis o declarație comună în care au subliniat drepturile suverane asupra apelor teritoriale din Strâmtoarea Ormuz, dar au confirmat angajamentul de a asigura trecerea liberă fără taxe. Discuțiile privind introducerea taxelor pentru servicii maritime vor continua, în ciuda opoziției SUA față de acest sistem, conform AFP citată de France24.
Grupul de lucru format din reprezentanți ai celor două ministere de externe are ca obiectiv ajungerea la un acord privind viitoarea administrare a navigației în Strâmtoarea Ormuz, serviciile oferite și costurile asociate, respectând standardele internaționale.
Întâlnirile de la Muscat dintre oficialii Iranului și Omanului au condus la emiterea declarației comune. Ministrul de externe al Iranului, Abbas Araghchi, și negociatorul-șef Mohammad Bagher Ghalibaf s-au întâlnit cu sultanul Omanului, Haitham bin Tariq, și cu ministrul de externe Badr Albusaidi.
Săptămâna trecută, Iranul a anunțat că va introduce „taxe pentru servicii maritime” în Strâmtoarea Ormuz, conform unui memorandum de înțelegere semnat cu SUA. Aceste taxe ar urma să intre în vigoare după o perioadă de 60 de zile fără taxe, perioadă prevăzută în același memorandum pentru consultări cu alte țări din Golf privind administrarea și serviciile maritime ale strâmtorii.
