Platforma online de licitații ANAF: o nouă eră în valorificarea bunurilor publice
În urma lansării platformei online de licitații de către ANAF la sfârșitul lunii martie, peste 2,4 milioane de persoane au accesat această platformă, generând peste 80 de milioane de vizualizări. Acest lucru demonstrează interesul crescut pentru achiziționarea bunurilor intrate în proprietatea statului român în urma executărilor silite efectuate de Fisc.
Până în prezent, aproximativ 3% din cele câteva mii de articole urcate în platformă au fost vândute. Ceea ce este remarcabil este faptul că prețurile finale obținute în cadrul licitațiilor au depășit în medie cu 15% prețul din raportul de evaluare inițial. Recordul a fost înregistrat pentru un teren din Cluj, licitat cu 207% mai mult decât valoarea estimată inițial.
Conform declarațiilor lui Mironel Panțuroiu, secretar general adjunct al ANAF, aproximativ 20 de milioane de lei au intrat deja în bugetul statului ca urmare a valorificării bunurilor. Acesta a menționat și cazul a două apartamente ale lui Marian Vanghelie, executate silit de ANAF, care au fost adjudecate la prețuri cu până la 20% mai mari decât cele de evaluare.
Pentru a accelera procesul de valorificare, ANAF are în plan scurtarea termenului de publicitate de la 30 la 15 zile. Oficialii ANAF au subliniat faptul că platforma de licitații a funcționat fără întreruperi în cele peste două luni și jumătate de la lansare, oferind transparență și eficiență în procesul de valorificare a bunurilor publice.
Într-un interviu acordat pentru Mediafax, Mironel Panțuroiu a evidențiat faptul că platforma ANAF a generat deja peste 5.500 de bunuri încărcate, cu peste 160 de bunuri deja vândute, aducând încasări de peste 20 de milioane de lei. Cu peste 80 de milioane de accesări și peste 2,4 milioane de utilizatori unici, platforma a devenit un instrument esențial în procesul de valorificare a bunurilor publice executate silit.
