Uniunea Europeană lansează Platforma Agendei Conectivității pentru Investiții Strategice
Comisia Europeană a anunțat astăzi lansarea Platformei Agendei Conectivității, un pas important în consolidarea legăturilor dintre Europa și Asia Centrală. Prin intermediul acestei platforme, Comisia a încheiat acorduri cu instituții financiare internaționale, cu scopul de a mobiliza până la 2 miliarde de euro pentru investiții strategice în conectivitate în regiunea Mării Negre și în Caucazul de Sud.
Platforma Agendei Conectivității a fost prezentată în cadrul unei reuniuni ministeriale la nivel înalt, găzduită de comisara pentru extindere Marta Kos, comisarul pentru parteneriate internaționale Jozef Síkela și comisarul pentru transport sustenabil Apostolos Tzitzikostas, conform informațiilor oferite de Comisia Europeană.
La această reuniune au participat miniștri ai transporturilor și înalți reprezentanți din statele membre ale UE, precum și din Armenia, Kazahstan, Republica Kârgâzstan, Republica Moldova, Tadjikistan, Turkmenistan, Turcia, Ucraina și Uzbekistan. De asemenea, au fost prezenți reprezentanți ai G7 și ai instituțiilor financiare internaționale, cu scopul de a promova Agenda privind conectivitatea transregională în cadrul strategiei „Global Gateway”.
