Victoria Stoiciu solicită revocarea lui Adrian Veștea pentru salvarea democrației românești

hotfax.ro-favicon
2 Minute de lectură

Victoria Stoiciu critică negocierile cu AUR și propune soluții alternative pentru guvernare

Senatoarea Victoria Stoiciu a criticat dur negocierile partidelor cu Alianța pentru Unirea Românilor pentru votarea guvernului condus de Adrian Veștea. Ea a propus două variante de guvernare care să excludă partidul lui George Simion din procesul de susținere a Executivului.

“Negocierea cu AUR este inacceptabilă! Un nou pas spre normalizarea extremismului. Nu suntem lipsiți de soluții – există pe masă varianta unui guvern minoritar PSD sau PNL-UDMR-USR susținut de PNL-UDMR-USR în primul caz sau PSD în al doilea”, a declarat Stoiciu într-un mesaj publicat pe Facebook.

Victoria Stoiciu i-a cerut președintelui Nicușor Dan să intervină pentru “salvarea democrației românești”. Ea a subliniat că este crucial ca democrația să fie protejată, chiar și în ultimul moment.

Întâlnirea de la sediul AUR și liniile roșii ale președintelui

Reacția senatoarei a venit în contextul anunțului lui Adrian Veștea că se va întâlni cu liderul AUR, George Simion, înainte de votul de învestitură din Parlament. Liderul AUR a invitat public premierul desemnat la sediul partidului până la ora 20.00 și a precizat că Guvernul propus nu va primi susținerea parlamentarilor AUR fără un dialog direct.

Nicușor Dan a respins anterior varianta unui guvern minoritar susținut de AUR. Victoria Stoiciu și-a dat demisia din PSD în luna aprilie, considerând că este esențial să se impună un cordon sanitar pentru a ține forțele extremiste în izolare politică totală.

“Orice încălcare a acestui principiu nu reprezintă doar o eroare tactică, ci o normalizare a fascismului”, a subliniat Stoiciu.

Share This Article
Niciun comentariu