SUA suspendă sancțiunile asupra petrolului iranian până pe 21 august: Ce urmează pentru tranzitul naval prin Strâmtoarea Ormuz
SUA au suspendat luni sancțiunile asupra petrolului iranian până pe 21 august, ca parte a memorandumului de înțelegere semnat cu autoritățile de la Teheran. Această decizie a fost luată în urma unor discuții productive între Teheran și Washington, desfășurate în Elveția.
Toate tranzacțiile privind producția, vânzarea și transportul de hidrocarburi de origine iraniană, anterior interzise, sunt acum autorizate până pe 21 august, ora 00:01, conform unei licențe publicate pe site-ul Departamentului Trezoreriei SUA, care gestionează sancțiunile economice.
Iranul a fost de acord să permită inspectorilor de arme de la Agenția Internațională pentru Energie Atomică să se întoarcă în Republica Islamică. De asemenea, s-a angajat să asigure un tranzit liber și deschis prin Strâmtoarea Ormuz, un punct strategic pentru traficul naval de petrol.
Marina SUA a ridicat joi blocada asupra porturilor și zonelor de coastă ale Iranului, iar supertancurile iraniene și-au repornit transponderele pentru a părăsi regiunea încărcate cu petrol. Înainte de impunerea blocadei de către SUA în aprilie, Iranul exporta peste 1,5 milioane de barili de petrol pe zi, majoritatea către China. Cu blocada, exporturile au scăzut semnificativ, ajungând la doar 260.000 de barili pe zi în mai.
Traficul naval prin Strâmtoarea Ormuz a fost afectat de atacurile Iranului asupra navelor, ceea ce a dus la o scădere semnificativă a aprovizionării globale cu petrol. După semnarea memorandumului de înțelegere între SUA și Iran pe 17 iunie, traficul naval a început să crească, dar rămâne sub nivelurile obișnuite.
Conform acordului, Iranul trebuie să permită navelor să tranziteze Strâmtoarea Ormuz fără taxe timp de 60 de zile, după care va discuta cu Omanul și statele din Golf modalitățile de administrare a strâmtorii, inclusiv posibilitatea impunerii unor taxe ulterior.
