Viaductul Râu Vadului se redeschide: Reluarea circulației pe Valea Oltului după finalizarea lucrărilor de modernizare

hotfax.ro-favicon
2 Minute de lectură

Viaductul Râu Vadului se redeschide: Reluarea circulației pe Valea Oltului după finalizarea lucrărilor de modernizare

Anunțul a fost făcut de Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Craiova, care a confirmat că lucrările la viaduct au fost finalizate. Echipele de intervenție au încheiat procesul de înlocuire a dispozitivelor de acoperire a rosturilor de dilatație ale viaductului, iar acum se așteaptă ca betoanele turnate să atingă rezistența necesară.

Reprezentanții DRDP Craiova subliniază importanța acestei etape pentru reluarea circulației în condiții de siguranță, iar conform informațiilor oficiale, traficul rutier va fi redeschis pe ambele sensuri de mers începând cu data de 25 iunie.

Decizia de redeschidere a circulației vine după finalizarea tuturor verificărilor tehnice, iar autoritățile se așteaptă ca reluarea traficului să readucă zonă la normalitate. DRDP Craiova a apreciat respectarea restricțiilor de circulație impuse pe durata intervențiilor, subliniind importanța acestui aspect pentru desfășurarea în siguranță a lucrărilor de întreținere și modernizare a infrastructurii rutiere.

Lucrările la Viaductul Râu Vadului au debutat la începutul lunii iunie și au necesitat restricții de circulație pe unul dintre cele mai aglomerate sectoare ale DN7, pe Valea Oltului. Intervențiile au vizat înlocuirea dispozitivelor de acoperire a rosturilor de dilatație, elemente esențiale pentru siguranța și durabilitatea structurii podului.

Pe durata șantierului, traficul s-a desfășurat alternativ, pe un singur sens de mers, fiind dirijat prin semafoare. Restricțiile au dus la formarea de coloane de autovehicule, în special în perioadele de trafic intens, cu șoferi nevoiți să aștepte minute în șir pentru traversarea viaductului.

Share This Article
Niciun comentariu