Avertizare ANM: Cod galben de temperaturi ridicate și instabilitate atmosferică în mai multe zone din România
Administrația Națională de Meteorologie a emis, luni, o avertizare de cod galben pentru temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat în diverse regiuni din România. Potrivit ANM, în zone precum Maramureș, nordul și centrul Transilvaniei, nord-estul Moldovei, sudul Olteniei și sudvestul Munteniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate, cu maxime termice cuprinse între 30 și 34 de grade. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge un prag critic de 80 de unități, iar disconfortul termic va fi accentuat. Codul galben va fi valabil în intervalul orar 12 – 21.
Vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, cu temperaturi cuprinse între 24 și 34 de grade. Disconfortul termic va fi ridicat, în special în zonele de câmpie din vestul, nord-vestul și sudul țării. Valorile termice vor varia, cu minime în depresiuni și în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, și maxime în nord-vestul și sudul țării. Aceste condiții sunt valabile în intervalul 22 iunie, ora 10:30 – 24 iunie, ora 21.
Pe lângă temperaturile ridicate, ANM a emis și avertizări de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ. Astfel, în intervalul orar 12 – 21, vor fi perioade cu averse torențiale, descărcări electrice frecvente, intensificări ale vântului și posibile vijelii și grindină de mici dimensiuni. Cantitățile de apă pot depăși local 30-40 l/mp, iar vântul poate atinge viteze de 50-70 km/h.
Pentru ziua de marți, ANM a emis un nou cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ, valabil în intervalul orar 12 – 21. Aversele torențiale, descărcările electrice și intensificările ale vântului vor afecta zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei. Cantitățile de apă vor fi semnificative, iar fenomenele meteorologice violente pot apărea și în restul țării.
